Casablanca, Rabat; Beyaz Evler

Altıncı gün için hedefimiz Marakeş’ten Casablanca’ya oradan ülkenin başkenti Rabat’a geçmek. Casablanca’da tek uğrayacağımız Atlas Okyanus’unun hemen kıyısında tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini karşılayan Hasan 2 Camiî… Fas mimarisini ve süsleme sanatlarını caminin her ayrıntısında görerek hayran kalıyorum. Yerler, tavanlar, lambalar, kapılar, sütunlar… Kafamı her çevirdiğimde karşılaştığım başka bir süsleme beni mest ediyor!

 

Caminin okyanusun yanında inşa edilmesi oldukça isabetli görünüyor. Her ikisi de azametli, ihtişamlı ve büyüleyici.

 

Rabat’a bir saatlik yolculuk sonunda ulaşıyoruz. Fas’ın her şehrinin kendine özgü bir rengi var. Marakeş kızıl, Agadir beyaz, Casablanca beyaz (Casa Blanca İspanyolca olup Türkçesi beyaz ev anlamına geliyor. Arapça söylenişi ise Dar’ul-Beyda ), Tiznit toprak rengi… Rabat ise beyaz… Zaten şehirlerde yapılan binaların başka renklere boyanması yasak imiş.

Rabat’ta bir Faslı arkadaşımız bizi şehrin merkezine götürüyor. Biraz turladıktan sonra Ankara Çıkrıkçılar Yokuşu’na benzeyen suokun içinden geçerek Rabat’ın kalesine giriyoruz. Kalenin içinde mavi-beyaza boyanmış evler var. Bu evlerde insanlar yaşıyorlar. Arkadaşımız genel olarak fakir insanların yaşadığını ifade etti.

Kalenin bir köşesinden nehrin Atlas Okyanusu’na döküldüğü yere bakarak hayran kalıyoruz.

Kaleden çıktıktan sonra hediyelik eşyaların satıldığı yere geçiyoruz. Buranın suoku diğer şehirlerde gördüğümüzden daha düzenli ve sakin… Yine hediyelik eşya olarak Faslıların giydikleri “babuş” denilen deri terlik, deri çanta, cüzdan bulabilirsiniz. Akşama doğru arkadaşımızın evine geçerken Rabat ışıl ışıl bizi uğurluyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s